http://www.zoofirma.ru/

Notice: Undefined variable: yoo_cgs in /home/svitslov/domains/svitslova.com/public_html/templates/yoo_everest/warp/systems/joomla/layouts/com_content/article/default.php on line 147

Складений присудок

Найстарша моя учениця сьогодні поставила цікаве питання: «Я не розумію, що таке складений присудок. Просто присудок, це дієслово, що відповідає на питання «що робить?, що зробить?».

Є два види складених присудків: дієслівний та іменний. Обидва види складаються з двох частин. Іменний із дієслова-зв'язки та іменної частини. Дієслівний – з допоміжного дієслова та інфінітива.

Приклад простого присудка: Я йду. Я піду. Я йшов.

Приклад складеного іменного присудка: Я стану лікарем.

Приклад складеного дієслівного: Я почав чекати.

Чому в реченні  «Я стану лікарем» - «лікарем» не додаток, а частина присудка? А тому, що роль присудка – показати дію. Якщо ми в реченні опустимо слово «лікарем», то речення втратить сенс, стане незрозумілим. «Я стану…» відчувається незавершеність думки. Виникає бажання і потреба запитати «ким?». Отже саме дієслово «стану» не виконує роль присудка, не виражає вповні дію підмета.

Та сама ситуація із складеним дієслівним присудком. Його частини «почав» і «чекати» самостійно не виражають дію, лише в поєднанні.

автор - Леся Скорик © "Світ слова"

Теги: зно, українська мова та література, синтаксис, присудок, види присудків, складений присудок, речення

Коментарі   

0 #8 ksy 22.02.2019, 17:30
Добрий вечір.Станеш високим дубом як визначити члени речення?
Цитата
0 #7 Vlasnyk 18.12.2013, 07:53
Для Ірини:
Вище в тексті "Складений присудок" пояснено складений іменний присудок. Погоджуюсь з вашою вчителькою щодо другого речення: іменна частина складеного присудка може виражатись іменником з прийменником: Я(підмет) вперше(обставина) в Києві(присудок - іменна частина, дієслово-зв'язка опущене).
З першим реченням плутанина, можливо ви не точно навели. Слово" полинь" - для мене дієслово - наказова форма від "полинути" (полетіти). Слово "полин" (гірка трава) - пишеться в українській мові без "ь" в кінці.
Знайшла цю приповідку в іншому варіанті:
Мавко, мавко, на тобі полин, а мене покинь!
Я думаю, що "на" в цьому випадку - присудок, а полин - додаток. Бо підмет має щось робити, це дійова особа речення, а з "полином" дія відбувається.
Насправді речення дуже складне і неоднозначне.
Можливо розшифрувати й так: Ось (є) тобі полин. Тоді "полин" - іменна частина складеного іменного.
Явно не для 5 класу завдання.
На жаль, однозначної відповіді дати не змогла... :(
Цитата
+2 #6 Ирина 15.12.2013, 21:26
Дорогой автор блога! Очень нужна Ваша помощь! Вот такое недоразумение у нас случилось:
Нужно подчеркнуть члены предложения: Мавко, Мавко, ось тобі полинь, а мене покинь. слово "полинь" мы с сыном подчеркнули пунктиром, т.к. полинь стоит в знах.видминку( по смыслу можно было бы вставить слово "візьми" що? полинь как прямое дополнение), учительница перечеркнула на пидмет. Правильно? Идём дальше... Дощику, дощику, припечи, припечи, а я буду у куточку на печі, на печі. Слово " у куточку" мы подчеркнули как обставину, а учительница сделала слово присудком, пояснив, что это складений присудок.
Материал взят из усебника за 5 класс)
Спасибо за ответ!
Цитата
+5 #5 Гість 11.09.2012, 09:59
Дуже корисна інформація про складений присудок. Це допомогло мені зрозуміти суть одного біблійного тексту, а також за яким принципом цей текст перекладався з древньогрецької. Велике дякую!
Цитата
+9 #4 Алина 02.03.2012, 11:38
Спасибо огромное! Готовлюсь к ЗНО, а именно эту тему понять не могла. Очень помогли! Безумно благодарна.
Чудесный сайт! :lol:
Цитата
+5 #3 :tyz 24.12.2011, 09:59
спасибо, толково)
Цитата
+5 #2 Vlasnyk 26.10.2011, 05:22
:lol: Для вас стараюся!
Цитата
+6 #1 gramozeka 17.10.2011, 18:36
Дякую за відмінне пояснення, до цієї миті не міг зрозуміти складний присудок... :D
Цитата

Додати коментар


Захисний код
Оновити


Notice: Undefined variable: yoo_cgsi in /home/svitslov/domains/svitslova.com/public_html/templates/yoo_everest/warp/systems/joomla/layouts/com_content/article/default.php on line 149
http://www.zoofirma.ru/