http://www.zoofirma.ru/

Notice: Undefined variable: yoo_cgs in /home/svitslov/domains/svitslova.com/public_html/templates/yoo_everest/warp/systems/joomla/layouts/com_content/article/default.php on line 147

Лексика української мови з погляду активного й пасивного вживання.

Слова в будь-якій мові вживаються з різною частотою. Деякі з них ми промовляємо ледве не щодня, і вони знайомі всім людям певного етносу. Наприклад, такі слова як: бігти, ходити, носити, купувати, продавати, хата, їсти, рот, волосся, обличчя, говорити (що належать до власне української лексики); або квартира, екскурсія, фотоапарат, техніка, телевізор (запозичені слова) ми почуємо і використаємо в будь-якій розмові, бо вони – це активна лексика української мови. Таких слів у мові – більшість.

Однак багато слів мають певну тривалість життя, вони виникають (або їх запозичують), щоб назвати якесь явище, предмет, дію, проте можуть так само і «заснути» перейти в мовний пасив, разом із зникненням явища, предмета, дії. Як новонароджені, так і слова, що вийшли з ужитку, належать до пасивної лексики, адже ними користується або обмежене коло людей, або їхнє вживання доцільне для відтворення історичної достовірності того чи іншого проміжку часу.

Лексика немов дзеркало. Коли ти стоїш перед ним, то воно відображає тебе самого, всі предмети поряд і довкілля. Ці постійно присутні відображення дійсності і є активною лексикою. Якщо розмістити таке дзеркало навпроти вікна у вагоні поїзда, що мчить у майбутнє, то ти, із звичними тобі предметами, все одно будеш відображатися в ньому, а от довкілля буде мінятись. І чим швидше їде поїзд, тим швидше буде мінятись пейзаж за вікном. Тобто, якщо повернутись до мови, то одні слова будуть виникати, а інші зникати.

Лише за минуле століття значно змінився масив активної і пасивної лексики. Кардинальні піки змін відбулися в переломні історичні моменти – в двадцятих і в дев’яностих роках двадцятого століття, коли двічі змінився соціальний устрій, в якому жили носії української мови.

автор - Леся Скорик ©

Читатйте також інші теми розділу "Фонетика" та "Лексикологія. Фразеологія" згідно вимог ЗНО:

Лексикологія як учення про слово

Ознаки слова як мовної одиниці

Лексичне значення слова

Багатозначні й однозначні слова

Пряме та переносне значення слова

Омоніми

Види омонімів

Синоніми

Види синонімів

Антоніми

Види антонімів

Власне українська лексика

Лексичні запозичення з інших мов

Приклади запозичень з різних мов

Загальновживані слова

Професійна лексика

Діалектна лексика

Розмовна лексика

Терміни

Лексика української мови з погляду активного й пасивного вживання

Застарілі й нові слова (неологізми)

Нейтральна й емоційно забарвлена лексика

Нейтральна й емоційно забарвлена лексика (продовження)

Поняття про стійкі сполуки слів і вирази

Фразеологізми

Джерела походження фразеологізмів

Приказки, прислів'я, афоризми

Теги: зно, українська мова, лексикологія і фразеологія, лексика, правила мова

Додати коментар


Захисний код
Оновити


Notice: Undefined variable: yoo_cgsi in /home/svitslov/domains/svitslova.com/public_html/templates/yoo_everest/warp/systems/joomla/layouts/com_content/article/default.php on line 149
http://www.zoofirma.ru/